Thomson 9A Series 108 cm (43 inch) Full HD LED Smart Android TV with Bezel Less Display(43PATH0009 BL)Specifications:
| Warranty | |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
| Covered in Warranty | All Manufacturing Defects |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
| Installation & Demo | |
| Video Features | |
| Brightness | 500 nits |
| Contrast Ratio | 500000:1 (Dynamic) |
| Analog TV Reception | Yes |
| Digital TV Reception | Yes |
| View Angle | 178 Degree |
| Panel Type | IPS |
| Digital Noise Filter | Yes |
| LED Display Type | LED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Supported Video Formats | MP4, MPEG, MPG, MKV, AVI, FLV, ASF |
| Dimensions | |
| Width x Height x Depth (without stand) | 954 mm x 540 mm x 90 mm |
| Width x Height x Depth (with stand) | 954 mm x 595 mm x 220 mm |
| Power Features | |
| Power Requirement | AC 100 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption | 0.5 W (Standby) |
| Convenience Features | |
| Clock | Yes |
| Auto Power Off | Yes |
| Sleep Timer | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Parental Control | Yes |
| Smart TV Features | |
| Number of Cores | 4 |
| Processor | ARM Cortex-A53 |
| Graphic Processor | Mali-450MP3 |
| Ram Capacity | 1 GB |
| Storage Memory | 8 GB |
| Clocking Speed | 1.4 GHz |
| Supported App - Netflix | No |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Disney+Hotstar | Yes |
| Supported App - Prime Video | Yes |
| Supported Mobile Operating System | Android, iOS |
| Operating System Present | Yes |
| Operating System | Android |
| Screen Mirroring | Yes |
| App Store Type | Google Play Store |
| Pre Installed Browser | Yes |
| Wireless LAN Adapter | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Internet Features | |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| 3G Dongle Plug and Play | No |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Audio Features | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | Box Speaker |
| Speaker Output RMS | 30 W |
| Sound Mode | Standard, Music, News, Movie, Game, User |
| Supported Audio Formats | MP3, MPEG1/2/2.5, AAC, HEAAC, ASF, WMA |
| Remote Control Features | |
| Smart Remote | Yes |
| Color Screen | Yes |
| RF Capable | Yes |
| Internet Access | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| General | |
| In The Box | 1 TV Unit, Remote, 2 AAA Batteries, Wallmount, Manual |
| Model Name | 42PATH2121 |
| Color | Black |
| Display Size | 106 cm (42) |
| Screen Type | LED |
| HD Technology & Resolution | Full HD, 1920 x 1080 |
| 3D | No |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Touchscreen | No |
| Motion Sensor | No |
| HDMI | 3 |
| USB | 2 |
| Wi-Fi Type | 802.11a/b/g/n |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Launch Year | 2021 |
| Operating System | Android |
| Overview | Prime Video|Disney+Hotstar|Youtube Full HD 1920 x 1080 Pixels 30 W Speaker Output 60 Hz Refresh Rate 3 x HDMI | 2 x USB IPS |
| Additional Features | |
| Artificial Intelligence for Smooth Viewing Experience, Super Bright Display, Boosted Performance, Google Assistant, Data Saver, 5 GHz Dual Band Wi-Fi Support, Personalized Experience, Chromecast Built-in, Airplay | |
| Connectivity Features | |
| HDMI | 3 Rear |
| USB | 2 Side |
| Digital Audio Output | Yes |
| RF Connectivity Input | Yes |
| RF Connectivity Output | Yes |
Similar products
More products from this brand
Paisawapas.com as top cash back & Coupons website, ensures you get the best price & deal on Thomson 9A Series 108 cm (43 inch) Full HD LED Smart Android TV with Bezel Less Display(43PATH0009 BL) by Thomson in India. How do we ensure the cheapest price of Thomson 9A Series 108 cm (43 inch) Full HD LED Smart Android TV with Bezel Less Display(43PATH0009 BL)?, well when you shop at Flipkart via Paisawapas.com we get paid commission for the sale you generate & we pass that commission to you as Reward. Grab the deal on Thomson 9A Series 108 cm (43 inch) Full HD LED Smart Android TV with Bezel Less Display(43PATH0009 BL) by Thomson via PaisaWapas.com at Flipkart.