Lenovo Ideapad C340 Core i5 10th Gen - (8 GB/512 GB SSD/Windows 10 Home/2 GB Graphics) C340-14IML 2 in 1 Laptop(14 inch, Platinum, 1.65 kg, With MS Office)Specifications:
| Warranty | |
| Warranty Summary | 1 Year Onsite Warranty |
| Warranty Service Type | Onsite |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| Processor and Memory Features | |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR5 |
| Dedicated Graphic Memory Capacity | 2 GB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Name | Core i5 |
| Processor Generation | 10th Gen |
| SSD | Yes |
| SSD Capacity | 512 GB |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | DDR4 |
| Processor Variant | 10210U |
| Clock Speed | 1.6 GHz with Turbo Boost Upto 4.2 GHz |
| Expandable Memory | Upto 16 GB |
| RAM Frequency | 2666 MHz |
| Cache | 6 MB |
| Graphic Processor | NVIDIA Geforce MX230 |
| Number of Cores | 4 |
| General | |
| Sales Package | 2 in 1 Laptop, Power Adaptor, Active Stylus, User Guide, Warranty Documents |
| Model Number | C340-14IML |
| Part Number | 81TK007YIN |
| Series | Ideapad C340 |
| Color | Platinum |
| Type | 2 in 1 Laptop |
| Suitable For | Processing & Multitasking |
| Battery Backup | Upto 10.5 hours |
| Power Supply | 65 W AC Adapter |
| Battery Cell | 4 cell |
| MS Office Provided | Yes |
| Overview | Intel Core i5 Processor (10th Gen) 8 GB DDR4 RAM 64 bit Windows 10 Operating System 512 GB SSD 35.56 cm (14 inch) Touchscreen Display Microsoft Office Home and Student 2019 |
| Display and Audio Features | |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Size | 35.56 cm (14 inch) |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 Pixel |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Internal Mic | Dual Array Microphone |
| Sound Properties | 2 x 2 W Stereo Speakers with Dolby Audio |
| Dimensions | |
| Dimensions | 328 x 229 x 17.9 mm |
| Weight | 1.65 kg |
| Additional Features | |
| Disk Drive | Not Available |
| Web Camera | 720p HD Webcam (with Privacy Shutter, Fixed Focus) |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Security Chip | TPM 2.0 |
| Keyboard | English Backlit Keyboard |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Included Software | Microsoft Office Home and Student 2019 |
| Additional Features | 45 WHr Li-ion Battery |
| Operating System | |
| OS Architecture | 64 bit |
| Operating System | Windows 10 Home |
| System Architecture | 64 bit |
| Port and Slot Features | |
| Mic In | Yes |
| USB Port | 2 x USB 3.1 Type A ((1st Gen) (One Always On)), 1 x USB 3.1 Type C (1st Gen) |
| HDMI Port | 1 x HDMI Port (v1.4b) |
| Multi Card Slot | 4-in-1 Media Reader (MMC, SD, SDHC, SDXC) |
| Connectivity Features | |
| Wireless LAN | WIFI 2x2 AC |
| Bluetooth | v4.2 |
Similar products
More products from this brand
Paisawapas.com as top cash back & Coupons website, ensures you get the best price & deal on Lenovo Ideapad C340 Core i5 10th Gen - (8 GB/512 GB SSD/Windows 10 Home/2 GB Graphics) C340-14IML 2 in 1 Laptop(14 inch, Platinum, 1.65 kg, With MS Office) by Lenovo in India. How do we ensure the cheapest price of Lenovo Ideapad C340 Core i5 10th Gen - (8 GB/512 GB SSD/Windows 10 Home/2 GB Graphics) C340-14IML 2 in 1 Laptop(14 inch, Platinum, 1.65 kg, With MS Office)?, well when you shop at Flipkart via Paisawapas.com we get paid commission for the sale you generate & we pass that commission to you as Reward. Grab the deal on Lenovo Ideapad C340 Core i5 10th Gen - (8 GB/512 GB SSD/Windows 10 Home/2 GB Graphics) C340-14IML 2 in 1 Laptop(14 inch, Platinum, 1.65 kg, With MS Office) by Lenovo via PaisaWapas.com at Flipkart.